Żałoba- podstawowe informacje

1. Czym jest żałoba?

Żałoba jest to zespół doznań i stanów emocjonalnych, które pojawiają się po stracie bliskiej osoby. Żałoba jest procesem, który ma parę istotnych celów. Pierwszym z nich jest dotarcie do świadomości faktu, że bliska osoba odeszła. Kolejne to przeżywanie straty i nauczenie się funkcjonowania w społeczeństwie bez bliskiej osoby, która zmarła. Żałoba to czas intensywnego pielęgnowania pamięci o zmarłej osobie poprzez częste wizyty na cmentarzu, noszenie czarnego stroju i rezygnację z uczestnictwa w rozrywkach.

2. Jakie uczucia pojawiają się w żałobie?

W żałobie może się pojawić bardzo wiele różnorodnych emocji. Przeważnie dominuje smutek, rozpacz, poczucie pustki i strachu. Może się pojawić też gniew, poczucie krzywdy i winy oraz lęk. Często też pojawia się uczucie ulgi, gdy ostatni etap wiązał się z dużym cierpieniem osoby odchodzącej.

3. Jakie są etapy żałoby?

W przeżywaniu żałoby możemy wyróżnić parę etapów. Początkowo przychodzi faza szoku i odrętwienia. Trudno przyjąć do świadomości, że ktoś bliski odszedł. Często towarzyszy wtedy osobom w żałobie niedowierzanie i zaprzeczanie temu, co się stało. Następnie pojawia się etap wybuchu emocji. Fakt śmierci bliskiej osoby dociera do świadomości i powoduje pojawienie się gwałtownych odczuć. Wtedy często pojawia się płacz i rozpacz. Potem przychodzi fala dezorganizacji, która może trwać tygodniami lub miesiącami. Osoby znajdujące się w tej fazie mają problemy z celową aktywnością, doświadczają ciągłego złego samopoczucia. Mogą też działać impulsywnie, chcąc nagle zmienić pracę, miejsce zamieszkania czy wyremontować mieszkanie. Ostatnia faza żałoby to etap reorganizacji, w którym następuje powolne dochodzenie do równowagi psychicznej. 

Każda żałoba jest przechodzona indywidualnie. Poszczególne fazy żałoby mogą się przeplatać, ale również któraś z nich może zostać pominięta.

4. Jak pomóc osobie w żałobie?

Przede wszystkim być i wspierać. Osoba w żałobie potrzebuje kogoś, kto pomoże w codziennych obowiązkach i da możliwość wypłakania się. Osoba wspierająca powinna stworzyć warunki do ekspresji emocji. Nie blokować tego, co się pojawia. Zazwyczaj osoba znajdująca się w żałobie nie potrzebuje profesjonalnej pomocy (np. ze strony psychologa), potrzebuje osoby wspierającej, która pomoże jej przejść przez tą trudną drogę. W trudniejszych przypadkach może się okazać konieczne uzyskanie pomocy specjalisty.

5. Gdzie można uzyskać profesjonalne wsparcie?

Gdy pojawiają się problemy, z którymi trudno sobie poradzić lub pojawiają się dodatkowe pytania, można uzyskać dokładniejsze informacje na temat możliwości uzyskania profesjonalnej pomocy w Hospicjum w Zabrzu.

 

Nasze Fotki

  • Skałki 1
  • skałki 2
  • skałki 3
  • skałki 4
  • 01
  • 02